Termal kameralar, sıcaklık ölçme özellikleri ve kızılötesi ışınlar yardımıyla dış cephe ve çatılarda oluşan hava akımı veya rutubet kaynaklı sorunları tespit etmek adına kullanılmakta ve ısı yalıtımına ihtiyaç duyulan bölgeleri belirlemektedir. Konutların ısı yalıtım ve ısı sorunlarının saptanmasında kullanılan yardımcı araçtır. Kızılötesi görüntüleme yapabilen termal kameralar sayesinde konutların ısı yalıtımı yetersiz alanlarında yaşanan ısı kaçakları tespit edilmektedir.

Termografi günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu önemli teknolojilerden biridir. Termografi; elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölümündeki elektromanyetik ışınımını tespit eder ve elde edilen bu ışınımdan resimler meydana getirir. İstisnasız tüm cisimler tarafından salınan kızılötesi ışınım sayesinde, cismin sıcaklığı önplana çıkar. Bir cisim tarafından salınan ışınımın miktarı sıcaklık arttıkça artar. Böylelikle termografi, sıcaklıktaki farkları görmemizi sağlar.

Binalarda eksik veya yetersiz yalıtım, inşaat kusurları veya tasarım hataları neticesinde oluşan ısı kaybı yüksek maliyetli restorasyonlara yol açar. Binanıza yapılan ısı yalıtım uygulaması bittikten sonra termal kamera yardımı ile binanız tekrar görüntülenecek ve yalıtımlı hali ile engellenen ısı kayıpları tarafınıza sunulacaktır.