Su ve nem yapılara zarar veren en önemli etkenlerdendir. Suyun ve nemin yapı üzerinde olauşturacağı zararları önlemek için yapı kabuğu üzerine yapılan yalıtım türüne su yalıtımı denir.

Su yalıtımında alınacak verim oldukça fazladır. binalarınızda oluşar hasar sonucu tamamıyla baştan inşası yerine gerekli alanda yapılacak su yalıtımı önlemi binalarınızı korur. Suyun ve nemin yapılara vereceği hasar, özellikle deprem bölgelerinde can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmaktadır. Yapılara sızan su, donarak veya kimyasal tepkimelere girerek, neme sebep olarak yapıların temel özelliğini yitirmesine yol açar ve dayanım gücüne olumsuz etkilerde bulunur. Su yalıtımları genel olarak beton içine gömülmüş donatı çeliğini korozyona karşı korumaya yardımcı olur.

Toprağın nemi ve su, yapı elemanlarının gözeneklerinden geçerek iç ortam yüzeylerine sızıp küflenme oluşmasına neden olur. İç yüzeyde bulunan ahşap gibi doğal malzemelerin çürümesine, sıvaların kabarıp dökülmesine ve perde duvarlardaki demirlerin paslanmasına neden olarak bina konforunuzu bozan bu su ve nem ile nemin yol açtığı küf, binalarınızda kötü kokulara yol açar. Su yalıtımı ve nem yalıtımı sayesinde oluşacak bu nem önlenir ve insan konforu açısından da olumsuzluk yaratan bu kötü kokuların yayılma olasılığı da ortadan kaldırılır.